Zvýšená vlhkosť v uzavretých priestoroch predstavuje riziko z viacerých dôvodov. Okrem vzniku plesní, ktoré sú zdraviu škodlivé aj neestetické môže prísť tiež k poškodeniu nábytku, elektro spotrebičov a podobne. Znížiť vlhkosť v miestnosti alebo v budove pomôžu odvlhčovače vzduchu.
Ako fungujú odvlhčovače
Profesionálne odvlhčovače, aj tie na domáce použitie môžu byť kondenzačné alebo adsorpčné. Kondenzačné odvlhčovače fungujú na princípe ochladzovania vzduchu. Odvlhčovač nasáva vzduch v miestnosti, ochladí ho na teplotu pod rosným bodom a vypustí späť do miestnosti. Adsorpčné odvlhčovače vlhkosť pohlcujú. To znamená, že ju nasávajú vďaka hydroskopickému materiálu. Ktorý typ odlvhčovača je vhodnejší sa nedá jednoznačne povedať, pretože záleží na podmienkach v objekte, ktorý odvlhčujete. Kondenzačné sú vhodnejšie pri teplotách vzduchu nad 30 °C, adsorpčné sa používajú aj pri mínusových teplotách. Znížiť vlhkosť vzduchu je možné aj ohrievaním a vetraním, teda vykúrením miestnosti a následným vetraním. Ide ale o spôsob, ktorý je pomerne nákladný z pohľadu vykurovania a nepatrí k tým najefektívnejším.
Výkon a prietok vzduchu
Toto sú parametre, ktoré treba sledovať pri výbere odvlhčovaču vzduchu. Samozrejme záleží na veľkosti miestnosti, vlhkosti vzduchu aj tom, či potrebuje profesionálny (priemyselný) odvlhčovač alebo odvlhčovač do domácnosti. Profesionálne najúčinnejšie odvlhčovače, ktoré sa používajú s priemyselných objektoch, skladoch a podobne zvládnu vysušiť aj viac ako 200 l/deň, do domácnosti postačí aj 20 l/deň. Pokiaľ ide o prietok vzduchu mal by dosahovať hodnotu asi 3-násobku obostavaného priestoru miestnosti. Pri vysúšaní miestnosti nezabudnite zavrieť okná, dvere a zakryť miesta, z ktorých by sa mohla odparovať voda (napríklad toaleta). Zvýšiť efektivitu vykúrením miestnosti najmä pri použití kondenzačného odvlhčovača.
(Zdroj: http://www.odvlhcovace-vysusace.sk/priemyslove-odvlhcovace.php, https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia)